Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

Vaša realitná kancelária sa špecializuje aj na novostavby rodinných domov a máte ich  viacero v ponuke, myslíte si, že je záujem o novostavby väčší ako o byty?

Netvrdil by som, že je väčší záujem o rodinné domy ako o byty, vždy ide o konkrétneho klienta a o to čo on chce. Sú ľudia, ktorí si nevedia predstaviť bývať v byte, lebo celý život žili v dome. Naopak sú ľudia, ktorí nemôžu alebo nechcú bývať v dome, lebo kvôli práci či povinnostiam im viac vyhovuje bývanie v byte.

Čo odporúčate ľuďom, ktorí chcú ísť do domu, skôr starší dom si prerobiť alebo novostavbu?

Tu je veľa dôležitých vecí, ktoré rozhodujú. Väčšina ľudí si myslí, že rekonštrukcia staršieho domu ich bude stáť menej. No nie vždy je to pravda, lebo pri rekonštrukcii sa určite nájdu ďalšie nedostatky, ktoré prinútia majiteľa investovať viac. Za ďalšie, rekonštrukcia staršieho domu je tiež časovo náročná a v mnohých prípadoch trvá ešte dlhšie ako výstavba. Veľa ľudí mi už potvrdilo, že starší dom bude vždy „starší“ a nie vždy sa dá z neho spraviť taký nízkoenergetický ako sa stavajú aktuálne novostavby, takže aj keď ich to bude stáť menej, náklady na bývanie budú drahšie.

Ľudia často nevedia ako vybaviť stavebné povolenie a všetky papiere a nie vždy im vyhovuje lokalita kde developer stavia, akú možnosť majú vtedy?

Čo sa týka výstavby, spolupracujeme s viacerými kvalitnými firmami, ktoré stavajú rodinné domy. Našou úlohou nie je len predaj týchto domov, ale sme akýsi partneri, ktorí spolupracujú aj pri výbere toho čo a kde sa má postaviť. Veľa krát sme to práve my, kto vyberá projekty aké domy sa budú stavať. Ďalšou našou úlohou je, že sa snažíme nájsť vhodné lokality, aby tie domy boli dostupné a páčili sa hlavne záujemcom. Samozrejmosťou je, že pri nehnuteľnostiach kde spolupracujeme sú už všetky papiere a povolenia v cene a sú vybavované nami. Mali sme prípady, že za nami prišiel klient a povedal, že tu by som chcel mať postavený dom. Vtedy sme našli my vhodný pozemok, spolu sme našli projekt a firma dom postavila.

Takže klient si teoreticky vie vybrať vlastne ako by ten budúci dom mal vyzerať? Môže niečo meniť v projekte, prípadne vyberať farby?

To, že sa snažíme vyhovieť každému zákazníkovi potvrdzujeme aj pri novostavbách. Máme vždy dohodu s developerom, že klienti môžu zasahovať do výstavby, môžu meniť drobné veci v projekte a samozrejmosťou je aj výber druhu a farby dokončenia domu. Samozrejme, že vždy aj radíme klientovi, čo by bolo lepšie, čo vieme z praxe, že síce je pekné ale neslúži to tak ako má. Všetko záleží od toho, či klient kupuje HOLODOM alebo NA KĽÚČ V ŠTANDARDE.

Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

Pojmy HOLODOM a dokončenie NA KĽÚČ sú pre veľa ľudí neznáme, aký je vlastne rozdiel?

Pri kúpe novostavby sú tri pojmy, s ktorými sa človek stretne a to: HRUBÁ STAVBA, HOLODOM a DOKONČENÝ NA KĽÚČ.

HRUBÁ STAVBA – je vlastne dom so základovou doskou. Má vytiahnuté obvodové múry, vnútorné steny, strechu, okná a vchodové dvere.

HOLODOM – je dom, ktorý je už pripojený na siete (elektrina, plyn, voda, kanalizácia). Je spravená elektroinštalácia, kúrenie, omietky, zateplenie, stropy, podlaha. Je to vlastne dom s nedokončeným interiérom. V tomto stave nie je pripravený na nasťahovanie sa. Výhodou v stave Holodomu je, že interiér si môže každý pripraviť podľa vlastných predstáv. Nevýhoda je, že človek si to musí celé obehať, objednať, priniesť a buď spraviť sám alebo si nájsť majstrov.

DOM NA KĽÚČ – je vlastne už kompletne dokončený dom a je pripravený na nasťahovanie. Sú spravené interiérové dvere, podlahy, obklady, dlažba. Osadená sanita (WC, umývadlá, vaňa, batérie…). Dom v tomto stave je už vymaľovaný a v podstate už nemusíte ani „pohnúť prstom“ a môžete sa nasťahovať.

Ktorú z týchto možností si vyberajú klienti najčastejšie?

Všetko záleží od možností klientov, od toho koľko majú čas, ako sú na tom s financiami. Väčšinou si volia možnosť dokončenia na kľúč, ale tak ako som spomínal s možnosťou, že si vyberajú dokončenie podľa svojich predstáv. V spolupráci s developerom sme vytvorili jedinečnú možnosť kúpy novostavieb. A to tak, že človek nemusí vyplácať peniaze postupne, ale vyplatí až po dokončení- pri odkúpení. Tým pádom nie je pod tlakom, nemusí zháňať peniaze od rodiny alebo brať nevýhodné úvery.

V čom je takýto model pre klienta lepší?

Keďže naša realitná kancelária ako jedna z mála poskytuje aj plné finančné služby, dokážeme presne vyrátať klientovi ako to bude vedieť zafinancovať hypotekárnym úverom. Keďže celé vybavenie hypotéky je na nás, klient nemá žiadnu starosť, nemusí riešiť či a ako mu dajú hypotéku. My už pri rezervácii dokážeme vyrátať s presnosťou na 99% aká hypotéka mu bude schválená, aké budú splátky, kedy začne platiť prvú splátku. Vďaka tomu, že celý proces predaja a aj vybavenia hypotéky máme na starosti, klient ušetrí veľa času, peňazí za rôzne poplatky ale najdôležitejšie je, že mu nájdeme najvýhodnejšiu banku na financovanie, načasujeme kedy a ako sa má začať vybavovať hypotéka, kedy má prísť znalec atď.

Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

Čiže tvrdíte, že človek vie mať novostavbu bez toho, aby mal stresy o financie, papierovačky resp. o výber majstrov?

Áno, nastavenie takéhoto systému výstavby sme si ujasnili s developerom už na začiatku spolupráce. Keďže my sa stretávame s ľuďmi, vieme čo chcú, aké majú problémy a dôvody prečo nevyberajú novostavby, tak my sme práve tí, ktorí vedia aký model funguje. Predstavili sme tieto požiadavky developerovi a našli sme spoločnú reč. Postavili a odovzdali sme už takto viacero novostavieb a boli spokojné obidve strany.

Ako to vyzerá v praxi? Viete to nejako opísať?

Naposledy sme mali mladú rodinu, dvaja rodičia a tri deti. Bývali v byte a chceli veľmi riešiť rodinný dom. Čas a financie nemali na to aby stavali rodinný dom. Komunikovali sme spolu, zapáčil sa im projekt aj lokalita. Zarezervovali si daný rodinný dom. Spolu sme si prešli projekt, povedali čo a ako chcú meniť a aké farby a veci na dokončenie chcú. Rodinný dom bol vo výstavbe, medzitým sme vybavili komplet podklady na hypotéku, pripravili sme ich byt na predaj. Tesne pred dokončením domu už mali hypotéku a všetky financie vybavené. Ich byt bol tiež už predaný a plynula lehota na odovzdanie. Načasovali sme to tak, že rodinný dom bol vyplatený a odovzdaný. Oni si ho zariadili a následne odovzdali byt, ktorý predali. Viac-menej jediná starosť, ktorú mali bol výber zariadenia domu. O všetko ostatné sme sa postarali my.

Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

Az Ön ingatlanirodája is új családi házak építésére szakosodott és több ilyen is van a kínálatában? Ön szerint nagyobb az érdeklődés az új építésű házak iránt, vagy keresettebbek a lakások?

Nem mondanám, hogy nagyobb az érdeklődés a családi házak, mint a lakások iránt. Mindig egy konkrét ügyfélről van szó, és arról, hogy mit szeretne. Vannak, akik nem tudják elképzelni, hogy lakásban éljenek, mert egész életükben családi házban laktak. Viszont van, aki nem tud, vagy nem akar házban lakni, mert a munka vagy a kötelezettségek miatt kényelmesebb a lakás.
 

Mit ajánl azoknak, akik családi házba szeretnének költözni? Egy régebbi házat átalakítsanak át, vagy inkább újat építsenek?

Itt sok fontos dologról kell dönteni. A legtöbben úgy gondolják, hogy egy régebbi ház felújítása kevesebbe fog kerülni. Ez azonban nem mindig igaz, mert a rekonstrukció során minden bizonnyal lesznek egyéb hiányosságok is, amelyek több beruházásra kényszerítik a tulajdonost. Ráadásul egy régebbi otthon felújítása is időigényes, és sok esetben még az építésnél is tovább tart. Sokan megerősítették már számomra, hogy egy régebbi ház mindig “öregebb” lesz, és nem mindig lehet olyan alacsony energiaigényűvé tenni, mint a jelenlegi új épületeket, így még ha kevesebbe is kerülne, a lakhatási költségek drágább.

Az emberek sokszor nem tudják, hogyan kapjanak építési engedélyt és hogyan intézzék a többi szükséges dokumentumot. Előfordul néha az is, hogy nem mindig tetszik nekik a helyszín, ahol a fejlesztő épít. Ezekben az esetekben milyen lehetőségeik vannak?

Több építőipari céggel dolgozunk együtt, akik családi házak építésével foglalkoznak. Nemcsak az a feladatunk, hogy ezeket a házakat eladjuk, hanem egyfajta partnerek is vagyunk, akik együttműködnek abban is, hogy mi és hol épüljön. Sokszor mi választjuk ki a projekteket is, hogy mely házak épüljenek. További feladatunk, hogy igyekszünk megfelelő helyszíneket találni, hogy a házak elérhetőek legyenek, és tetszenek az érdeklődőknek. Magától értetődik, hogy azoknál az ingatlanoknál, ahol együttműködünk az építő céggel, minden dokumentum, és engedély már benne legyen az árban, és mi kezeljük. Voltak olyan esetek, amikor egy ügyfél odajött hozzánk, és azt mondta, hogy szeretne házat építeni. Ekkor találtunk egy megfelelő telket, közösen találtunk egy projektet és a cég felépítette a házat.

Tehát elméletileg az ügyfél ténylegesen eldöntheti, hogy milyen legyen a leendő ház? Változtathat valamit a projektben, vagy választhat pl. színeket?

Minden esetben igyekszünk kielégíteni az ügyfeleink igényeit, ami igaz az új építésű ingatlanok esetében is. Mindig megállapodunk a fejlesztővel, hogy a megrendelők beavatkozhatnak a kivitelezésbe, apróságokon változtathatnak a projekten, és megválaszthatják a ház kivitelének típusát és színét is. Természetesen mindig tanácsot adunk az ügyfélnek, hogy mi lenne a jobb, hiszen a gyakorlatból is tudjuk, hogy bár szép, nem úgy működik, ahogy kellene. Minden attól függ, hogy az ügyfél FÉLKÉSZ HÁZAT vagy kulcsrakész SZABVÁNY HÁZAT vásárol.

Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

A FÉLKÉSZ HÁZ  és a kulcsrakész befejezés kifejezések sokak számára ismeretlenek, mi a különbség?

Új épület vásárlásakor három kifejezéssel találkozhat az ember: DURVA ÉPÜLET, FÉLKÉSZ HÁZ és KULCSRAKÉSZ HÁZ.

FÉLKÉSZ HÁZ – valójában egy alapokkal rendelkező ház. Külső és belső falakkal, tetővel, ablakokkal és ajtókkal.

FÉLKÉSZ HÁZ – olyan ház, amely már be van kötve hálózatba (villany, gáz, víz, csatorna). Villanyszerelés, fűtés, vakolás, szigetelés, födém, padló kivitelezése megtörtént. Valójában egy ház, amelynek belsője befejezetlen. Ebben az állapotban még nem alkalmas beköltözésre. A félkész ház állapotának előnye, hogy mindenki saját elképzelései szerint készítheti el a belső teret. Hátránya, hogy az egészet körbe kell járni, meg kell rendelni, elhozni és vagy megcsinálni, vagy mestereket kell keresni.

KULCSRAKÉSZ HÁZ – valójában egy teljesen kész ház, és készen áll a beköltözésre. Beltéri nyílászárók, padlók, csempék, térburkolat kivitelezése megtörtént. Beépített szaniterek (WC, mosdókagyló, fürdőkád, csaptelepek…). Az ilyen állapotú ház már ki van festve, és lényegében az ügyfélnek az  “ujját sem kell mozdítani” csak beköltözni.

Az alábbi lehetőségek közül melyiket választják leggyakrabban az ügyfelek?

Minden attól függ, hogy az ügyfeleknek milyen lehetőségeik vannak, mennyi az idejük, hogyan állnak a pénzügyeikkel. Legtöbbször a kulcsrakész opciót választják, de mint említettem azzal a lehetőséggel, hogy kívánságuk szerint választhatják ki a befejezés lehetőségét. A fejlesztővel együttműködve egyedülálló lehetőséget teremtettünk új épületek vásárlására. Ez azért van így, hogy az embernek ne fokozatosan kelljen fizetnie, hanem csak a teljesítés után – a vásárláskor. Ebből kifolyólag nincs nyomás alatt, nem kell pénzt szereznie a családjától, nem kell hátrányos hiteleket felvennie.

Miért jobb egy ilyen modell az ügyfél számára?

Mivel ingatlanirodánk azon kevesek közé tartozik, amelyek teljes körű pénzügyi szolgáltatást is nyújtanak, így pontosan ki tudjuk számolni, hogyan tudja az ügyfél ezt jelzáloghitelből finanszírozni. Mivel a jelzálog teljes lebonyolítása rajtunk áll, az ügyfélnek nincs gondja, nem kell azzal foglalkoznia, hogy adnak-e jelzálogot és hogyan. Foglaláskor 99%-os pontossággal ki tudjuk számolni, hogy milyen jelzáloghitelt hagynak jóvá, milyen törlesztőrészletek lesznek, mikor kezdi el fizetni az első részletet. Köszönhetően annak, hogy a jelzáloghitel értékesítés és lebonyolítás teljes folyamatát mi irányítjuk, az ügyfél rengeteg időt, pénzt takarít meg a különféle díjakkal, de a legfontosabb, hogy megtaláljuk a finanszírozásra legkedvezőbb bankot, mikor és hogyan kell elkezdeni a jelzáloghitel intézését, mikor kell jönnie a értékelőnek stb.

Rozhodujete sa medzi novostavbou a starším rodinným domom? Tu je náš pohľad!

Tehát azt állítja, hogy a kliensknek lehet új építésű háza anélkül, hogy idegeskednie kellene a finanszírozáson, a papírozáson, de még a munkások kiválasztásán sem?

Igen, már az együttműködés elején tisztáztuk a fejlesztővel egy ilyen építési rendszer beállítását. Mivel találkozunk emberekkel, tudjuk, mit akarnak, milyen problémáik vannak, és miért nem választanak új épületeket, így mi tudjuk, hogy milyen modell működik. Ezeket a követelményeket bemutattuk a fejlesztőnek, és megtaláltuk a közös hangot. Már több új épületet építettünk és adtunk át ilyen módon, mindkét fél elégedett volt.

Hogy néz ki a gyakorlatban? Le tudod valahogy írni?

Legutóbb fiatal családunk volt, két szülő és három gyermek. Egy lakásban éltek, és nagyon szerettek volna családi házat. Nem volt idejük és pénzük családi ház építésére. Elkezdtünk kommunikálni, tetszett nekik a projekt és a helyszín. Lefoglalták a szóban forgó családi házat. Közösen végignéztük a projektet, elmondták, min és hogyan szeretnének változtatni, milyen színeket és utósimításokat szeretnének. A családi ház építés alatt állt, közben minden iratot elkészítettünk a jelzáloghoz és előkészítettük eladásra a lakásukat. Közvetlenül a ház elkészülte előtt már volt jelzáloghitelük és minden pénzügyük a helyén volt. A lakásukat is eladták, az átadás-átvétel határideje pedig közelgett. Úgy időzítettük, hogy a családi házat kifizették és átadták. Berendezték az új házat, majd átadták az általuk eladott lakást. Többé-kevésbé csak a ház berendezésének kiválasztása volt a gondjuk. Minden másról mi gondoskodtunk.

Zaujali sme Vás? Neváhajte nám napísať